pandemi sonrası tüketim dönüşümü


Pandemi Sonrası Tüketim Dönüşümü

Tüm dünyayı etkisi altına alan küresel pandemi, üretimden tüketime, hayatımızın her alanında radikal değişikliklere gitmemize sebep oldu. Hiç kuşkusuz her sektörün doğrudan etkilendiği bu süreçte, yoğun bir dijitalleşme sürecine gidildi. Yaşanan bu dijitalleşmenin en derinden etkilediği medya sektörü, bu dijitalleşmeye ayak uydurmaya çalışıyor. Biz de bu yazımızda pandemi sonrası tüketim dönüşümü konusuna değindik.  

Türkiye’de korona virüse karşı markaların ilk adımı, mağazaları kapatmak oldu. Mağazalarını kapatan markalar, kendilerini unutturmamak ve aynı zamanda pandemi kural ve koşullarına uymak zorundaydı. Tüketiciler, ilk evrede zorunlu ihtiyaçlar dışında tüketim eğilimi sergilemedi, pandemi sürecinin uzamasıyla birlikte boş zamanların artması, tüketiciyi evde hobi kategorisine yöneltti. Küçük elektronik ev aletleri (ekmek, yoğurt yapma makinası vb.), hobi malzemeleri gibi evde vakit geçirmeye yönelik tüketimlerin satışlarında artış gözlendi. Tüketicilerin ne satın aldıkları ve nasıl satın aldıkları değişti ve bu durum tüm endüstrinin değişimini zorunlu hale getirdi.

Markalar, aylar öncesinde hazırladıkları pazarlama stratejilerini değiştirmek zorunda kaldı ve bu mecra seçimlerini tekrar gözden geçirmelerine sebep oldu. Gerek pandemi süreci gerekse pandemi sonrasında geleneksel mecranın tercih edilirliğinde düşüş yaşandı. Gazete, dergi, billboard afiş gibi geleneksel reklam anlayışı, yerini dijitale bıraktı. “Reklamcılar Derneği’nin ‘Türkiye’de Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları’ raporu, basım yatırımlarının sürekli düştüğünü ve diğer mecralar arasında eksi değerde olan tek mecra olduğunu söylüyor. Bu yılki raporda basına ait yatırımın düşüşü eksi yüzde 25.9. Bunun sebepleri arasında gazetelerin basımına son verilip tamamen dijitale dönüşmesi ve tüketicinin medyaya olan güveninin azalması gibi sebepler de var. Hâlihazırda krizin kazananları, dijital platformlara yatırım yapan, reklam veren küçük, orta veya büyük tüm işletmeler oldu.

Instagram, Google, Facebook ve YouTube’da reklam fiyatlarında düşüşler yaşandı, bu vesileyle işletmeler, markaları için daha uygun fiyatlardan reklam verebilme fırsatı kazandı. Markaların, yatırım yaptıkları platformları yeniden değerlendirmeleri, alternatif mecralara yönelmeleri gerekti. Örneğin yeni popülerleşen bir aplikasyon olan Tiktok’un pandemi döneminde Play Store ve App Store ürerinden indirilme oranının yüzde altmış beş oranında arttığı gözlemlendi. Bunun sebebi, tüketicinin bu dönemde yeni şeyler deneme ve üretmeye olan ihtiyacı oldu. Geleceğin mecraları kendini, tüketiciyi üretmeye, yaratıcılığını kullanmaya ve karşılığında takdir gördüğü platformlar üzerine kurguluyor. Tüm bu veriler ışığında, zaten zor günler yaşamakta olan geleneksel medya (gazete, dergi, televizyon ve radyo) daha da geriledi. Yaşadığımız pandemi süreciyle, markaların dijital dönüşümlerini gerçekleştirmek zorunda olduğunu bir kez daha anladık.

Tüm dünyanın aynı problemle savaştığı böyle bir dönemde, pandemi sonrası tüketim dönüşümü çok daha önemli hale geliyor. Bu dönemde markalar, yeni dünyanın kurallarına uymak zorunda kalacak. Dijitalleşmeye ayak uydurabilen, insan ve fayda odaklı yeni reklam ajansı stratejilerini hep birlikte izleyip göreceğiz.

KategorilerAuthor
adminCopywriter
Makalemizi Paylaşabilirsiniz